VE-101M1ETR-0806S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
933654
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
VE-101M1ETR-0806S PDF
Type Description
Series:VE
Package:Tape & Reel (TR)Strip
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:125 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.268" (6.80mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)