VE-331M1CTR-1008S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
934755
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
VE-331M1CTR-1008S PDF
Type Description
Series:VE
Package:Tape & Reel (TR)Strip
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:290 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)