RXW102M1EBK-1320S
VIGOR # :
936566
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
RXW102M1EBK-1320S PDF
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:1.655 A @ 100 kHz
Impedance:38 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)