VZH102M1CTR-1313S
VIGOR # :
941367
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD
DataSheet
VZH102M1CTR-1313S PDF
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:820 mA @ 100 kHz
Impedance:70 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size:0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)