RUA221M1HBK-1320S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
945372
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RUA221M1HBK-1320S PDF
Type Description
Series:RUA
Package:BulkBag
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:419 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)