VUJ102M1CTR-1616S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
947099
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
VUJ102M1CTR-1616S PDF
Type Description
Series:VUJ
Package:Tape & Reel (TR)Strip
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:850 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)