ALF40C181DF450
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
947101
Description
CAP ALU 180UF 20% 450V PRESSFIT
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALF40C181DF450 PDF
Type Description
Series:ALF40
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):541mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.88 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.27 A @ 10 kHz
Impedance:377 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)