RXK222M1CBK-1620S
VIGOR # :
949348
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
RXK222M1CBK-1620S PDF
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.485 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.65 A @ 100 kHz
Impedance:35 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)