RXW101M1CBK-0611S
VIGOR # :
948568
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
RXW101M1CBK-0611S PDF
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:290 mA @ 100 kHz
Impedance:250 mOhms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)