VE-102M1HTR-1816S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
951776
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
VE-102M1HTR-1816S PDF
Type Description
Series:VE
Package:Tape & Reel (TR)Strip
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size:0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)