116XK102M100TT
Manufacturer
American Technical Ceramics
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 100V NONSTND
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
116XK102M100TT PDF
Type Description
Series:ATC 116
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:Nonstandard SMD
Size / Dimension:0.050" L x 0.050" W (1.27mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.012" (0.30mm)