500R07S0R3BV4T
Manufacturer
Johanson Technology
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.3PF 50V C0G/NP0 0402
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
500R07S0R3BV4T PDF
Type Description
Series:S
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.3 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.024" (0.61mm)