600L9R1BW200T
Manufacturer
American Technical Ceramics
VIGOR # :
Description
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0402
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
600L9R1BW200T PDF
Type Description
Series:ATC 600L
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:9.1 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.024" (0.60mm)