SCAP,PBL-0.47/5.4
Manufacturer
Tecate Group
VIGOR # :
Description
CAP 0.47F 5.4V UCAP PACK
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
SCAP,PBL-0.47/5.4 PDF
Type Description
Series:PBL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 mF
Tolerance:-
Voltage - Rated:5.4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):630mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 65°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.472" (12.00mm)
Size / Dimension:0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C