TPLH-2R7/28WR12X35
Manufacturer
Tecate Group
VIGOR # :
Description
CAP 28F 2.7V THROUGH HOLE
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
TPLH-2R7/28WR12X35 PDF
Type Description
Series:TPLH-2R7
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:28 F
Tolerance:-
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):18mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 85°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.209" (5.30mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.476" (37.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C