SC0350-270-RSS
Manufacturer
LICAP Technologies
VIGOR # :
Description
350F, 2.7V, RADIAL SQUARE SOLDER
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
SC0350-270-RSS PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:350 F
Tolerance:0%, +20%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):2.8mOhm
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Termination:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can - Solder Lug - 4 Lead
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.254" Dia (31.85mm)
Height - Seated (Max):2.421" (61.50mm)
Operating Temperature:-50°C ~ 65°C