JJD0E138MSEDBN
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP 1300F 20% 2.5V CHASSIS MOUNT
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
JJD0E138MSEDBN PDF
Type Description
Series:EVerCAP® JJD
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1300 F
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):6mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 60°C
Termination:Screw Terminals
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing:0.740" (18.80mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):5.433" (138.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 60°C