XLR-51R3187-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 188F 0% +20% 51.3V MODULE
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
XLR-51R3187-R PDF
Type Description
Series:XLR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:188 F
Tolerance:0%, +20%
Voltage - Rated:51.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):5mOhm
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Termination:Screw Terminals
Mounting Type:User Defined
Package / Case:Module
Lead Spacing:-
Size / Dimension:16.516" L x 7.657" W (419.50mm x 194.50mm)
Height - Seated (Max):6.905" (175.40mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C