TPLC-3R8/70MR10X25
Manufacturer
Tecate Group
VIGOR # :
Description
CAP HYBRID 70F 3.8V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
TPLC-3R8/70MR10X25 PDF
Type Description
Series:TPLC
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:70 F
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:3.8 V
ESR (Equivalent Series Resistance):105mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
Operating Temperature:-15°C ~ 70°C