TPLH-2R7/2.8WR8X16
Description
CAP 2.8F 2.7V THROUGH HOLE
DataSheet
TPLH-2R7/2.8WR8X16 PDF
Type Description
Series:TPLH-2R7
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2.8 F
Tolerance:-
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):129mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 85°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C