TPL-1.2/6X15F
Description
CAP 1.2F -10% +20% 2.7V T/H
DataSheet
TPL-1.2/6X15F PDF
Part Status:Active
Capacitance:1.2 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):330mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C