SCAP,PBLS-5.6/13.5
Manufacturer
Tecate Group
VIGOR # :
Description
CAP 5.6F -10% +20% 13.5V UCAP PK
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
SCAP,PBLS-5.6/13.5 PDF
Type Description
Series:PBLS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:5.6 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:13.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):185mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 65°C
Termination:Wire Leads with Connector
Mounting Type:User Defined
Package / Case:Module, Wire Leads
Lead Spacing:-
Size / Dimension:2.598" L x 0.551" W (66.00mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max):1.811" (46.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C