SCAP,PBLS-1.66/16.2
Description
CAP 1.66F -10% +20% 16.2V UCAP
DataSheet
SCAP,PBLS-1.66/16.2 PDF
Part Status:Active
Capacitance:1.66 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:16.2 V
ESR (Equivalent Series Resistance):420mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 65°C
Lead Spacing:-
Size / Dimension:2.520" L x 0.453" W (64.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max):1.417" (36.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C