TPLH-2R7/3000SL60138
Description
CAP 3000F 2.7V CHASSIS MOUNT
DataSheet
TPLH-2R7/3000SL60138 PDF
Type Description
Series:TPLH-POST
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3000 F
Tolerance:-
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):0.26mOhm
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Termination:Screw Terminals
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Package / Case:Axial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing:-
Size / Dimension:2.362" Dia (60.00mm)
Height - Seated (Max):5.374" (136.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C