SCAP,PBLS-1.0/27
Manufacturer
Tecate Group
VIGOR # :
Description
CAP 1F -10% +20% 27V UCAP PACK
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
SCAP,PBLS-1.0/27 PDF
Type Description
Series:PBLS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:27 V
ESR (Equivalent Series Resistance):660mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 65°C
Termination:Wire Leads with Connector
Mounting Type:User Defined
Package / Case:Module, Wire Leads
Lead Spacing:-
Size / Dimension:2.106" L x 0.866" W (53.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max):1.417" (36.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ULTRACAPACITOR 3000F 2.7V