TPL-28/12X40F
Description
CAP 28F -10% +20% 2.7V T/H
DataSheet
TPL-28/12X40F PDF
Part Status:Active
Capacitance:28 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):25mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.209" (5.30mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.634" (41.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C