TPLH-3R0/350SS35X61
Manufacturer
Tecate Group
VIGOR # :
Description
CAP 350F 3V THROUGH HOLE
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
TPLH-3R0/350SS35X61 PDF
Type Description
Series:TPLH-3V
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:350 F
Tolerance:-
Voltage - Rated:3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):4mOhm
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lead Spacing:0.902" (22.90mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.480" (63.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C