SCAP,PBLS-2.0/13.5
Manufacturer
Tecate Group
VIGOR # :
Description
CAP 2F -10% +20% 13.5V UCAP PACK
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
SCAP,PBLS-2.0/13.5 PDF
Type Description
Series:PBLS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:13.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):360mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 65°C
Termination:Wire Leads with Connector
Mounting Type:User Defined
Package / Case:Module, Wire Leads
Lead Spacing:-
Size / Dimension:2.106" L x 0.453" W (53.50mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max):1.417" (36.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C