SCAP,PBL-15.0/5.4
Manufacturer
Tecate Group
VIGOR # :
Description
CAP 15F 5.4V THROUGH HOLE UCAP
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
SCAP,PBL-15.0/5.4 PDF
Type Description
Series:PBL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15 F
Tolerance:-
Voltage - Rated:5.4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):50mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.949" (24.10mm)
Size / Dimension:1.339" L x 0.689" W (34.00mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max):1.358" (34.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C