CMPX223K27AL100B-13X11X5
Manufacturer
Trigon Components
VIGOR # :
Description
CMPX-X2 FILM CAP 0.022UF 10%
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
CMPX223K27AL100B-13X11X5 PDF
Type Description
Series:CMPX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.022 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:275V
Voltage Rating - DC:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.453" (11.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)