CMEM103K401L075A
Manufacturer
Trigon Components
VIGOR # :
Description
CMEM FILM CAP 0.01UF 10%
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
CMEM103K401L075A PDF
Type Description
Series:CMEM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.413" L x 0.157" W (10.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)