CMPX155K27AL225B-26X19X10
Description
CMPX-X1 FILM CAP 1.5UF 10%
DataSheet
CMPX155K27AL225B-26X19X10 PDF
Part Status:Active
Capacitance:1.5 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:275V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.768" (19.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)