CMPE224K251L100B4
Manufacturer
Trigon Components
VIGOR # :
Description
CMPE FILM CAP 0.22UF 10%
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
CMPE224K251L100B4 PDF
Type Description
Series:CMPE
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:125V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)