CMPX683K27AL150B-18X12X6
Manufacturer
Trigon Components
VIGOR # :
Description
CMPX-X2 FILM CAP 0.068UF 10%
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
CMPX683K27AL150B-18X12X6 PDF
Type Description
Series:CMPX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.068 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:275V
Voltage Rating - DC:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)