CMPX225K301L315B-37X24X13.5
Description
CMPX-X1 FILM CAP 2.2UF 10%
DataSheet
CMPX225K301L315B-37X24X13.5 PDF
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:300V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.457" L x 0.531" W (37.00mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max):0.965" (24.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.240" (31.50mm)