CMPX475K27AL465B-51X30.5X20
Description
CMPX-X2 FILM CAP 4.7UF 10%
DataSheet
CMPX475K27AL465B-51X30.5X20 PDF
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:275V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:2.008" L x 0.787" W (51.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max):1.220" (31.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.831" (46.50mm)