CMPX185K27AL315B-37X26.5X16
Description
CMPX-X2 FILM CAP 1.8UF 10%
DataSheet
CMPX185K27AL315B-37X26.5X16 PDF
Part Status:Active
Capacitance:1.8 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:275V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.457" L x 0.630" W (37.00mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.240" (31.50mm)