SGNMA3T10001
Manufacturer
Sprague Goodman
VIGOR # :
Description
CAP TRIMMER 1-10PF 1000V PNL MNT
Catalog
Trimmers, Variable Capacitors
DataSheet
SGNMA3T10001 PDF
Type Description
Series:SGNMA3T
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance Range:1 ~ 10pF
Adjustment Type:Top
Voltage - Rated:1000 V
Dielectric Material:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Q @ Freq:2000 @ 100MHz
Size / Dimension:0.281" Dia (7.14mm)
Height - Seated (Max):0.490" (12.45mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Panel Mount
Features:Non-Magnetic
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
GWF2R500
GWF2R500
CAP TRIMMER 0.4-2.5PF 500V TH
AT 27271
AT 27271
CAP TRIMMER 0.6-4.5PF 500V TH
JZ100HV
JZ100HV
CAP TRIMMER 2-10PF 350V SMD
VR1B
VR1B
MOUNTING CLAMP VERTICAL 1IN DIA
SGNMA3T10001
SGNMA3T10001
50190F
50190F