GHC38000
Manufacturer
Sprague Goodman
VIGOR # :
Description
CAP TRIMMER 0.8-38PF 750V TH
Catalog
Trimmers, Variable Capacitors
DataSheet
GHC38000 PDF
Type Description
Series:PISTONCAP®
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance Range:0.8 ~ 38pF
Adjustment Type:Side
Voltage - Rated:750 V
Dielectric Material:Glass
Q @ Freq:500 @ 20MHz
Size / Dimension:0.312" Dia (7.92mm)
Height - Seated (Max):1.609" (40.87mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C