SGC3S200
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
CAP TRIMMER 5.5-20PF 500V SMD
Catalog
Trimmers, Variable Capacitors
DataSheet
SGC3S200 PDF
Type Description
Series:SGC3
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance Range:5.5 ~ 20pF
Adjustment Type:Top
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Ceramic
Q @ Freq:500 @ 1MHz
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.059" (1.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Features:Low Profile, Non-Magnetic
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
A1M4
A1M4
CAP TRIMMER 0.45-4PF 250V SMD
2320-1
CAP TRIMMER 1-5PF 250V SMD