CR75NP-151KC
Description
FIXED IND 150UH 580MA 640 MOHM
DataSheet
CR75NP-151KC PDF
Type Description
Series:CR75
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Material - Core:Ferrite
Inductance:150 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):580 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):640mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:6.1MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)