CDRH8D28NP-1R0NC
Description
FIXED IND 1UH 7A 11 MOHM SMD
DataSheet
CDRH8D28NP-1R0NC PDF
Type Description
Series:CDRH8D28
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:1 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):7 A
Current - Saturation (Isat):6.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):11mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)