RCH895NP-101K
Description
FIXED IND 100UH 720MA 190 MOHM
DataSheet
RCH895NP-101K PDF
Type Description
Series:RCH-895
Package:Bulk
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):720 mA
Current - Saturation (Isat):900mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):190mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)