RCP1317NP-182L
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.8MH 580MA 2 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
RCP1317NP-182L PDF
Type Description
Series:RCP1317
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.8 mH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):580 mA
Current - Saturation (Isat):680mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):2Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)