CR43NP-6R8MC
Description
FIXED IND 6.8UH 950MA 131.2 MOHM
DataSheet
CR43NP-6R8MC PDF
Type Description
Series:CR43
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):950 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):131.2mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:42.3MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.189" L x 0.169" W (4.80mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)