CDR6D28MNNP-100NC
Description
FIXED IND 10UH 1.8A 88.8 MOHM
DataSheet
CDR6D28MNNP-100NC PDF
Type Description
Series:CDR6D28MN
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Material - Core:Ferrite
Inductance:10 µH
Tolerance:±25%
Current Rating (Amps):1.8 A
Current - Saturation (Isat):2.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):88.8mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)