CDR63BNP-560LC
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 56UH 460MA 720 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CDR63BNP-560LC PDF
Type Description
Series:CDR63B
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Last Time Buy
Type:-
Material - Core:-
Inductance:56 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):460 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):720mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:14.1MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:-
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.244" L x 0.220" W (6.20mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)