CDMC8D28NP-3R9MC
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.9UH 7.1A 24.1 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CDMC8D28NP-3R9MC PDF
Type Description
Series:CDMC8D28
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Metal Composite
Inductance:3.9 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):7.1 A
Current - Saturation (Isat):6.4A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):24.1mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.374" L x 0.335" W (9.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)