0402DF-301XJRW
Description
WIREWOUND FERRITE BEAD 300NH
DataSheet
0402DF-301XJRW PDF
Type Description
Series:0402DF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:300 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):490 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):340mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:1.4GHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.044" L x 0.026" W (1.11mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.66mm)