S1210R-123F
Description
FIXED IND 12UH 277MA 2.1 OHM SMD
DataSheet
S1210R-123F PDF
Type Description
Series:S1210R
Material - Core:Ferrite
Inductance:12 µH
Tolerance:±1%
Current Rating (Amps):277 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):2.1Ohm Max
Q @ Freq:40 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:25MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Size / Dimension:0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):0.101" (2.57mm)